Przekształcenia własnościowe w gminach
Wodociągi i Kanalizacja, nr 11-12 (20-21)/2005
Ministerstwo Skarbu Państwa, realizując ustawowe zapisy dotyczące swojego nadzoru nad procesami przekształceń własnościowych w gospodarce komunalnej, w 2004 r. przeprowadziło największy do tej pory w Polsce Program Prywatyzacji Podmiotów Komunalnych (PPPK), współfinansowany przez Unię Europejską i MSP. Objął on 150 przedsiębiorstw z ponad 100 gmin – wśród nich znaczną grupę stanowiły przedsiębiorstwa świadczące usługi wodociągowo-kanalizacyjne. Przygotowanie pod kątem partnerstwa publiczno-prywatnego prawie 5% polskich podmiotów świadczących usługi komunalne przyniosło ogromny materiał badawczy [...].
Pożądane jest wypracowanie standardów świadczenia usług komunalnych, dzieki którym z pewnością proces odchodzenia od własności komunalnej byłby znacznie przyspieszony - gdyż wkrótce okazałoby się, że znacznie efektywniej można dojść do zaspokajania potrzeb mieszkańców na odpowiedniom poziomie, niekoniecznie z udziałem gminy jako wykonawcy.
Problemem jest taki podział kompetencji między szczebel lokalny i centralny, by nie naruszać kompetencji gmin, przy działaniach MSP zmierzających do inicjowania oraz monitorowania przekształceń, a także do upowszechniania dobrych doświadczeń. Wydaje się, że Program Prywatyzacji Podmiotów Komunalnych stanowił dobry przykład tego rodzaju działań. W ponad 100 gminach rozpoczęła się konkretna dyskusja o prywatyzacji, w kilkudziesięciu przypadkach podjęto uchwały o przekształceniu zakładu budżetowego w spółkę lub o działaniach zmierzających do partnerstwa publiczno-prywatnego. W wielu gminach postulowano powtórzenie takiego programu - to jednak zależy od możliwości pozyskania współfinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Jarosław Zysnarski, Doradca Consultants Ltd.
Inne publikacje z grupy Artykuły
- Kilka prawd o planach prywatyzacji ZWiK
- Dodatkowe kwalifikacje zawodowe dla inżyniera
- Własność prywatna - model brytyjski
- Przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę - jak zrobić to efektywnie
- Dzierżawa - praktyczne doświadczenia
- Umowy na eksploatację i zarządzanie
- Przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę
- Bariery przekształceń firm wodociągowych
- Przekształcenia własnościowe w gminach
- Przywiązani do branży
- Zyskują firmy jednobranżowe